Rehabilitace Rehasport

Kinesiotaping, TEMTEX Kinesiology Tape

Kinesiotaping je metoda, využívající jedinečně navrženou elastickou pásku. Metoda může být aplikována a kinesio tape nošen mezi jednotlivými terapiemi k prodloužení terapeutického účinku léčby. Kinesiotaping je způsob léčby založený na tělu vlastních reparačních procesech. Účinnost se projevuje díky aktivaci nervové a oběhové soustavy. Metoda vychází z poznatků kinesiologie, jakožto vědy uznávající význam těla a pohybu při rehabilitaci a běžném životě. Proto je tento funkční taping nazýván „kinesio“ taping. Svaly neslouží jen k pohybu těla, ale také řídí žilní oběh a lymfatický tok, tělesnou teplotu, atd. Z tohoto důvodu jakékoliv selhání správné svalové funkce vyvolá nejrůznější druhy zdravotních obtíží. V důsledku tohoto, kinesiotaping věnuje velkou pozornost významu svalové funkce pro aktivaci tělu vlastních léčebných mechanismů.

Kinesio tape byl vyvíjen od roku 1973 japonským chiropraktikem dr. Kenzo Kasem a jeho týmem. Úplně první aplikace kinesio tapu byla na pacienta s kloubním onemocněním. Zjištění, že elastický tape pomáhá jako externí podpora svalům a přidruženým tkáním, vytvořilo zcela nový přístup k léčbě svalů, fascií, kloubů, vazů, šlach, nervů a orgánů. Prvních 10 let byl dlouhou dobu kinesio tape využíván hlavně orotopedy, chiropraktiky a ostatními lékařskými obory. Velice brzy na to byl kinesio tape použit u olympijských volleyballových hráčů v Japonsku. Novinka se rychle rozšířila mezi atlety Japonska, U. S. A., Evropy, Jižní Ameriky, Austrálie a ostatních asijských států.

Je-li sval přetížený nadměrnou zátěží, není schopen úzdravy a vznikne zánět. Sval je teplý, oteklý a ztuhlý, což vede k únavě. Prostor mezi kůží a svalem je stlačen a výsledkem je omezení průtoku krve a lymfy. Tlak také drážní receptory bolesti pod kůží, které dají signál mozku a člověk následně ucítí typickou svalovou bolest. Tradiční pevný tape by tyto patologické podmínky ještě zhoršil, protože je vyvinut k fixaci, omezení pohybu v segmentu a tím i průtoku krve a lymfy. Kinesio tape je vyvinut na zcela jiné filozofii- dovoluje volný rozsah pohybu s cílem umožnit svalovému systému těla se samo léčit biomechanicky.

TEMTEX kinesiology tape je roztažitelný na 140-160% své klidové délky a po uvolnění tahu se vrátí zpět na svůj původní rozměr, což předurčuje kinesio tapu schopnost pracovat v souladu s měkkými tkáněmi. Díky elasticitě, dojde po aplikaci kinesio tapu v protažení tkání ke zvrásnění tapu a tím i kůže. Což je patrné po vrácení segmentu do neutrální pozice. Zvrásněním dojde k nadzvednutí kůže, snížení tlaku, zlepšení toku krve a lymfy, redukci bolesti.

Vlastnosti TEMTEX kinesiology tapu:

 • Je vyroben z vláken 100% bavlny, která ve svém průřezu obsahují elastický polymer zaručující smrštění kinesio tapu zpět na svou původní délku po uvolnění tahu.
 • Neobsahuje latex, lze ho tedy považovat za hypoalergenní.
 • Již na podkladovém papíru je s 10-15% předpětím.
 • Lze ho napnout na 140-160% klidové délky v podélné ose.
 • Přilnavost zajišťuje termosenzibilní lékařská pryskyřice.
 • Tloušťka a hmotnost je podobná lidské pokožce.
 • Je prodyšný, voděvzdorný, umožňuje běžnou hygienu.
 • Umožňuje aplikaci nosit 24 hodin denně, maximálně 5 dní.
 • Umožňuje plný rozsah pohybu narozdíl od klasických fixačních tapů.

Hlavním efektem TEMTEX kinesiology tapu je:

 • podpora svalů (zkvalitnění kontrakce oslabených svalů, redukce únavy přetížených svalů, snížení možnosti zranění a křečí, zvýšení rozsahu pohybu a zmírnění bolesti)
 • obnovení toku lymfy a krve (snížení tepla a zánětlivých exsudátů ve tkání, redukce zánětu a bolesti)
 • aktivace endogenního analgetického systému;
 • korekce kloubních problémů (centrace kloubu díky normalizaci svalového tonu, zlepšení rozsahu pohybu a snížení bolesti)