Rehabilitace Rehasport

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě kyčelního kloubu – 2. díl

Fyzioterapeuti z rehabilitace Rehasport natáčejí cyklus videí „Jak správně rehabilitovat“. Tato videa Vám pomohou a poradí jak můžete správně rehabilitovat po úrazech, operacích atd. sami doma. Ne vždy se k Vám totiž v nemocnicích či jiných rehabilitačních ústavech všechny informace a rady dostanou. Proto sledujte náš kanál na youtube.com ať Vám neunikne žádný díl.

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě kyčelního kloubu - 2. díl

Výměna kyčelního kloubu není nijak vzácná a může postihnout každého z nás. K totální endoprotéze kyčle tzv. TEP může dojít různými způsoby např. při vrozené vadě kyčlí, při artróze či artritidě, při úrazu atd. Jak po této operaci správně rehabilitovat, aby se kloub co nejlépe zahojil, se dozvíte v tomto videonávodu. Druhý díl navazuje obtížností rehabilitace na první díl a ukazuje jak cvičit po 6 týdnech po operaci.

Tento díl popisuje druhou fázi „Jak na správnou rehabilitaci po náhradě kyčelního kloubu“ neboli TEP kyčle a navazuje tak na 1. díl. Druhá fáze odpovídá období po 6ti týdenní kontrole u vašeho operátera.

Zátěž operované dolní končetiny (DK) je obvykle navýšena již na 1/2 tělesné hmotnosti a promění se tedy i cvičební jednotka, do které již můžeme zařadit již různé posilovací pomůcky, overbally či cvičit ve stoji s oporou.

Dále se dozvíte, kdy se můžete vrátit do svého zaměstnání nebo ke svým oblíbeným pohybovým aktivitám, což koresponduje s obdobím, kdy operovanou DK můžete již plně zatěžovat.

Pomůcky použité ve videu naleznete na webových stránkách https://www.rehahabilitacnipomucky.cz/

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně rehabilitace, obrátit se na nás můžete v rehabilitaci http://rehabilitace.rehasport.cz/

Obsah videa:

0:22 – úvod a důležité pomůcky pro cvičení (overball a cvičební gumy)
0:41 – cviky na rozcvičení
0:49 – 1. cvičení aktivace svalů vnitřní strany stehna
3:28 – 2. cvičení pohyb do unožení
5:57 – 3. cvičení zvedání pánve
9:16 – 4. cvičení zanožování končetin
11:35 – 5. cvičení zanožování končetin s pokrčeným kolenním kloubem
13:56 – 6. cvičení přednožení a zanožení
15:46 – 7. cvičení
17:17 – Závěr