Rehabilitace Rehasport

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě základního kloubu palce – 1. díl

Fyzioterapeuti z rehabilitace Rehasport natáčejí cyklus videí „Jak správně rehabilitovat“. Tato videa Vám pomohou a poradí jak můžete správně rehabilitovat po úrazech, operacích atd. sami doma. Ne vždy se k Vám totiž v nemocnicích či jiných rehabilitačních ústavech všechny informace a rady dostanou. Proto sledujte náš kanál na youtube.com ať Vám neunikne žádný díl.

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě základního kloubu palce 1. díl

Rehabilitace, po náhradě základního kloubu palce, by měla začít ihned po operaci a měla by trvat do úplného uzdravení. Kloub palce je totiž nedílnou součástí kroku a pokud by se nechal bez povšimnutí mohl by tím být ovlivněn celý pohybový aparát. V prvním díle se dozvíte, jak správně rehabilitovat v období ihned po operaci do chvíle, kdy vám lékař povolí nohu zcela zatížit.

Vítejte u prvního dílu ze dvou videí “Jak rehabilitovat po implantaci totální endoprotézy základního kloubu palce nohy”.

V prvním díle vám představíme základní cviky pro první fázi rehabilitace. Tou je období začínající ihned po operaci a trvající do doby než budete moci operovanou nohu plně zatížit.

Cíle této fáze:

  • Snížení bolesti a otoku.
  • Maximální rozsah v operovaném kloubu.
  • Bezproblémová chůze o francouzských holích.
  • Každý cvik opakujeme 10 – 15 krát.
  • Cvičíme 3krát denně.

Při cvičení se také řiďte svými pocity jako je bolest. Pokud palec nebo celá noha po cvičení oteče, ale do druhého dne otok splaskne, pokračujte v již nastavené intenzitě. Jestli otok zůstává i druhý den ráno, intenzitu snižte a se zvýšením obtížnosti cviků či počtu opakování ještě pár dní počkejte. Po každém cvičení aplikujeme chladivý sáček přes ručník na operovaný kloub po dobu max. 10 minut.

Pokud vám již váš operatér dovolil se na operovanou dolní končetinu postavit plnou vahou a můžete ji tedy zatěžovat na 100%,, pokračujte ve cvičení ve druhé fázi.

Pomůcky použité ve videu naleznete na webových stránkách https://www.rehasport.cz/

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně rehabilitace, obrátit se na nás můžete v rehabilitaci http://www.rehabilitace.rehasport.cz/