Rehabilitace Rehasport

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě základního kloubu palce – 2. díl

Fyzioterapeuti z rehabilitace Rehasport natáčejí cyklus videí „Jak správně rehabilitovat“. Tato videa Vám pomohou a poradí jak můžete správně rehabilitovat po úrazech, operacích atd. sami doma. Ne vždy se k Vám totiž v nemocnicích či jiných rehabilitačních ústavech všechny informace a rady dostanou. Proto sledujte náš kanál na youtube.com ať Vám neunikne žádný díl.

Jak na správnou rehabilitaci po náhradě základního kloubu palce 2. díl

Rehabilitace, po náhradě základního kloubu palce, by měla začít ihned po operaci a měla by trvat do úplného uzdravení. Kloub palce je totiž nedílnou součástí kroku a pokud by se nechal bez povšimnutí mohl by tím být ovlivněn celý pohybový aparát. Ve druhém díle jsou ukázany cviky pro správnou rehabilitaci ve chvíli, kdy už může být palec plně zatížen. Většina cviků, se totiž provádí ve stoje. Tato cvičení opakujeme stále dokola, dokud není dosaženo plného rozsahu v operovaném kloubu.

Vítejte u druhého dílu o tom jak rehabilitovat po implantaci totální endoprotézy základního kloubu palce nohy.

Ve druhém díle vám představíme základní cviky pro druhou fázi rehabilitace, která začíná v období, kdy je možné plně zatížit operovanou dolní končetinu, protože většina cviků se odehrává ve stoji.

Cíle této fáze:

  • Maximální rozsah v operovaném kloubu.
  • Zlepšení odrazu z operované dolní končetiny.
  • Správný stereotyp chůze bez omezení.
  • Každý cvik opakujeme cca 10 krát, zapojíme i neoperovanou dolní končetinu.
  • Cvičíme minimálně 1x denně, než dosáhneme plného rozsahu v operovaném kloubu.

Při cvičení se také řiďte svými pocity jako je bolest. Pokud palec nebo celá noha po cvičení oteče, ale do druhého dne otok splaskne, pokračujte v již nastavené intenzitě. Jestli otok zůstává i druhý den ráno, intenzitu snižte a se zvýšením obtížnosti cviků či počtu opakování ještě pár dní počkejte. Po každém cvičení stále můžeme aplikovat chladivý sáček přes ručník na operovaný kloub po dobu max. 10 minut.

Při jakýchkoli nejasnostech se nás můžete zeptat v komentářích tohoto videa. Pomůcky použité ve videu naleznete na webových stránkách https://www.rehasport.cz/

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně rehabilitace, obrátit se na nás můžete v rehabilitaci http://www.rehabilitace.rehasport.cz/